NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

07.03.2024, g. 18.00

Widok archiwum

07.03.2024, g. 18.00

Zapraszamy na spotkanie z dr hab. Marianną Michałowską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas którego skupimy się na znaczeniu słowa „archiwum” w kontekście przełomu XX i XXI wieku. Wraz z badaczką przyjrzymy się archiwom jako praktyce kulturowej w kontekście dyskursu pamięci, pochylając się nad kwestiami tożsamości, władzy
i mediów. Sprawdzimy, jaką rolę odgrywają w zbieraniu i interpretowaniu praktyk codzienności oraz w praktyce artystycznej (jako obiekty archiwizacji), a także jak wyglądają kwestie politycznej i społecznej odpowiedzialności za archiwa.

Bio: Marianna Michałowska pochodzi z Gdańska, jednak swoje życie zawodowe związała z Poznaniem. Jest wykładowczynią akademicką, autorką książek i fotografką. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego jest od wielu lat pracowniczką i gdzie w 2002 roku obroniła pracę doktorską pt. Niepewność przedstawienia - fotografia i kryzys reprezentacji, a w 2013 uzyskała habilitację na podstawie pracy zatytułowanej Foto-teksty. Związki fotografii z narracją. Była dyrektorem Instytutu Kulturoznawstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie jest profesorką na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM. Jest członkinią Komitetu Nauk o Kulturze na I Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk, a także sekretarzem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Autorka monografii i licznych artykułów poświęconych sztuce fotografii. W 2022 roku wydała fascynującą książkę pt. Przewrotne przyjemności obrazu. Eseje o fotografii w kulturze popularnej.  

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 

  • kiedy: 07.03.2024 (czwartek), godz. 18:00-19:30 
  • gdzie: NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14
  • prowadzenie: dr hab. Marianna Michałowska
  • wstęp wolny 
  • nie obowiązują zapisy

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.