Piątek 14.10.2022 godz. 17:00 – 20:00







Prezentowane na tarasie NOMUSu betonowe donice to ogrody hydrobotaniczne, które przygotowaliśmy według instrukcji grupy CENTRALA. Ogrody są kontynuacją wieloletniego projektu badawczego grupy skupiającego się między innymi na relacjach architektury i roślinności wodnej.
W naszych donicach wypatrzycie: Grążel żółty, Grzybieńczyk, Kotewka orzech wodny, Lilie wodne, Marsylia czterolistna, Rozpław lancetowaty, Salwinia pływająca, Strzałka wodna, Topian osokowaty.
Kuratorka: Aleksandra Grzonkowska
Nasadzenia i pielęgnacja: Grażyna Krystkiewicz oraz opiekunki muzealne: Agnieszka, Anna, Bogumiła, Magdalena, Sabina
Wsparcie organizacyjne i transport: Daniel Starzyński z zespołem MNG
Wsparcie techniczne: Pracownia Cumy
Podziękowania: Noemi Etush, Joanna Librowska, Rafał Ziółkowski
CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis) to warszawska pracownia architektoniczno-badawcza, która zajmuje się reinterpretacjami i interwencjami przestrzennymi mającymi na celu odnowienie języka architektury. W swojej praktyce badawczej badają relacje między architekturą a zjawiskami naturalnymi. Architekturę pojmują jako proces, traktując jako materiał budowlany grawitację, cyrkulację wody oraz zdarzenia atmosferyczne i astronomiczne.
Zainteresowani pamięcią i materialnością architektury, CENTRALA stymuluje publiczną debatę na temat ochrony powojennego dziedzictwa architektonicznego. Czerpiąc ze spuścizny warszawskich projektantów (takich jak Zofia i Oskar Hansenowie, Viola i Jacek Damięccy czy Alina Scholz), przywracają zapomnianą wiedzę architektoniczną: gramatykę polskich projektów wystawienniczych z lat 50. i 60. XX wieku, wspólne słownictwo powojennego modernizmu czy wykorzystanie hydrobotaniki w architekturze.
Ich prace były prezentowane na wystawach indywidualnych: Amplifying Nature w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji (2018) oraz The Pavilion of Reverberations na Festival Internacional de Arquitectura y Diseño de Logroño (2020). Współpracowali jako projektanci wystaw z wieloma europejskimi muzeami i przestrzeniami galeryjnymi, w tym z polskim pawilonem na Triennale di Milano w 2016 roku. CENTRALA, Alicja Bielawska i Aleksandra Kędziorek reprezentują Polskę na London Design Biennale 2021.
https://centrala.net.pl
Ogrody hydrobotaniczne powstały w ramach długofalowego przedsięwzięcia, w trakcie którego będziemy obserwować, badać i poddawać krytycznemu namysłowi dokonujące się zmiany klimatyczne przez pryzmat międzygatunkowej wspólnoty.

