NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

Piątek 14.10.2022 godz. 17:00 – 20:00

Baner zapowiadający wydarzenie

Piątek 14.10.2022 godz. 17:00 – 20:00

Miejskie ogrodnictwo w nowej odsłonie? Tylko w NOMUS! Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty rodzinne z Grupą CENTRALA oscylujące wokół tematyki ekologii, miasta i przestrzeni. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy architektura jest częścią natury i jaki ma na nią wpływ. W trakcie spotkania uczestnicy poznają sekrety wodnego ogrodnictwa oraz stworzą własne projekty ogrodów pozostających w zgodzie z naturą i architekturą.
 
📌 Kiedy? 14.10.2022 godz. 17:00-20:00
📌 Dla kogo? Dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami
📌 Gdzie? NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14, Gdańsk
📌 Prowadzenie: Grupa CENTRALA
📌 Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy!
📌 Kontakt: Ośrodek Edukacji Muzealnej, Wolontariatu i Współpracy z Publicznością
📌 zapisy@mng.gda.pl
 

Prezentowane na tarasie NOMUSu betonowe donice to ogrody hydrobotaniczne, które przygotowaliśmy według instrukcji grupy CENTRALA. Ogrody są kontynuacją wieloletniego projektu badawczego grupy skupiającego się między innymi na relacjach architektury i roślinności wodnej.

W naszych donicach wypatrzycie: Grążel żółty, Grzybieńczyk, Kotewka orzech wodny, Lilie wodne, Marsylia czterolistna, Rozpław lancetowaty, Salwinia pływająca, Strzałka wodna, Topian osokowaty.

Kuratorka: Aleksandra Grzonkowska

Nasadzenia i pielęgnacja: Grażyna Krystkiewicz oraz opiekunki muzealne: Agnieszka, Anna, Bogumiła, Magdalena, Sabina

Wsparcie organizacyjne i transport: Daniel Starzyński z zespołem MNG

Wsparcie techniczne: Pracownia Cumy

Podziękowania: Noemi Etush, Joanna Librowska, Rafał Ziółkowski

CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis) to warszawska pracownia architektoniczno-badawcza, która zajmuje się reinterpretacjami i interwencjami przestrzennymi mającymi na celu odnowienie języka architektury. W swojej praktyce badawczej badają relacje między architekturą a zjawiskami naturalnymi. Architekturę pojmują jako proces, traktując jako materiał budowlany grawitację, cyrkulację wody oraz zdarzenia atmosferyczne i astronomiczne.

Zainteresowani pamięcią i materialnością architektury, CENTRALA stymuluje publiczną debatę na temat ochrony powojennego dziedzictwa architektonicznego. Czerpiąc ze spuścizny warszawskich projektantów (takich jak Zofia i Oskar Hansenowie, Viola i Jacek Damięccy czy Alina Scholz), przywracają zapomnianą wiedzę architektoniczną: gramatykę polskich projektów wystawienniczych z lat 50. i 60. XX wieku, wspólne słownictwo powojennego modernizmu czy wykorzystanie hydrobotaniki w architekturze.

Ich prace były prezentowane na wystawach indywidualnych: Amplifying Nature w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji (2018) oraz The Pavilion of Reverberations na Festival Internacional de Arquitectura y Diseño de Logroño (2020). Współpracowali jako projektanci wystaw z wieloma europejskimi muzeami i przestrzeniami galeryjnymi, w tym z polskim pawilonem na Triennale di Milano w 2016 roku. CENTRALA, Alicja Bielawska i Aleksandra Kędziorek reprezentują Polskę na London Design Biennale 2021.

https://centrala.net.pl

Ogrody hydrobotaniczne powstały w ramach długofalowego przedsięwzięcia, w trakcie którego będziemy obserwować, badać i poddawać krytycznemu namysłowi dokonujące się zmiany klimatyczne przez pryzmat międzygatunkowej wspólnoty.

 
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.