NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

15.07.2023, g. 13.00

Widok wystawy
Fot. Bartosz Bańka/ Materiały prasowe wystawy

15.07.2023, g. 13.00

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Looking Through Objects. Współczesne polskie projektantki”.  

Design lokuje się gdzieś na przecięciu sztuki, rzemiosła i przemysłu. Wzornictwo rozumiane w ten sposób odzwierciedla zmiany kulturowe, społeczne i gospodarcze na przestrzeni lat. W ciągu ostatniej dekady wnikliwość i całościowe myślenie stały się kluczowymi wartościami w projektowaniu, zastępując efektowne i sezonowe wzornictwo, które obserwowaliśmy w przeszłości. Dziesięć lat temu Polska nie była marką projektową, a jedynie znanym podwykonawcą dla globalnych brandów. Obecnie jest cenionym partnerem projektowym, biznesowym i strategicznym, który wyróżnia się oryginalnym rzemiosłem, jakością wzornictwa i rozsądnymi cenami. W tych zmianach coraz wyraźniej uczestniczą kobiety, aktywne i niezależne projektantki o wyrazistych postawach. 
 
Narracja wystawy „Looking Through Objects” skupia się na kobietach, współczesnych polskich projektantkach. Punktem wyjścia jest kuratorski wybór obiektów pozwalających przyjrzeć się zachodzącym w Polsce przemianom. Prezentowane przedmioty należą do różnych kategorii: od seryjnych, przemysłowych produktów po kolekcjonerskie unikaty. Postawy projektantek też są zróżnicowane – od pragmatycznej realizacji zamówień, po artystyczne, intuicyjne poszukiwania twórczej wolności. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 

– kiedy: 15.07.2023 (sobota) 
– czas: od godz. 13.00 do godz. 14.00 
– miejsce: Dział NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14 
– prowadzenie: Agnieszka Jacobson-Cielecka 
– koszt: udział w cenie biletu wstępu 
– nie obowiązują zapisy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku”.

Mecenas Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.