NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki 
Stefana Jaracza 14, Gdańsk
19.02.2022 (sobota) godz. 13:00

Baner zapowiadający wydarzenie
fot. Alina Żemojdzin

NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki 
Stefana Jaracza 14, Gdańsk
19.02.2022 (sobota) godz. 13:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kolekcja w działaniu”, prowadzenie: Aneta Szyłak.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • miejsce: NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk,
  • wymagane są zapisy, z uwagi na ograniczenia covidowe obowiązuje limit 15 osób podczas oprowadzania,
  • zapisy pod adresem zapisy@mng.gda.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 pod numerem 512 034 327,
  • udział w wydarzeniu: w cenie biletu wstępu na wystawę.

WYSTAWA

Jak działa sztuka, jak działa artysta? Na wystawie koncentrujemy się na procesie, w wyniku którego twórcze działanie artysty staje się społecznym działaniem sztuki. Jej sercem jest sztuka performatywna, często ulotna, oparta na chwilowej akcji, utrwalona i działająca nadal poprzez przedmiot, dokumentację, film lub fotografię. Działanie może mieć miejsce w przestrzeni publicznej, galerii, pracowni. Zawsze jednak poprzez nie artysta angażuje się we wspólnotę. Niezależnie od medium i formy, sztuka jest zanurzona we wspólnym doświadczeniu, które kształtuje, komentuje, poddaje refleksji. Prezentowane na wystawie dzieła dotyczą szerokiego spektrum współczesnych zjawisk i problemów, związanych z doświadczeniem historycznym oraz nieustającymi przemianami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i kulturowymi. Przywołujemy je w przestrzeni wystawy w formie hasztagów.

Kolekcja, którą prezentujemy, jest kolejnym etapem uwspólnotowienia działań artysty i sztuki. Jej trzon stanowi gromadzona przez Miasto Gdańsk Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej, przekazana w depozyt Muzeum Narodowemu w Gdańsku. Tworzą ją przede wszystkim dzieła miejscowych artystów, szczególnie wrażliwych na wyzwania współczesności, w której uczestniczą poprzez sztukę.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.