NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

10.03.2024, g. 14.30

Chłopiec w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym

10.03.2024, g. 14.30

Według danych UNESCO do 18 października 2023 roku, w trakcie wojny z Ukrainą Rosjanie zniszczyli 295 obiektów o znaczeniu historycznym, artystycznym oraz religijnym, w tym 28 muzeów. Muzea, uczelnie, galerie, biblioteki i inne instytucje kultury są konsekwentnie rabowane i niszczone. Wojna całkowicie odmieniła funkcjonowanie placówek kulturalnych oraz życie ukraińskich artystów. Każda z tych instytucji musiała zmienić tryby swojego funkcjonowania, podejmując zadania mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, ale także realizując szereg nowych działań na rzecz społeczeństwa. Wiele muzeów stało się więc centrami spotkań, miejscami dystrybucji pomocy humanitarnej czy ośrodkami gromadzącymi dowody zbrodni wojennych. Podczas gdy osoby kierujące instytucjami skoncentrowane były na podlegających im placówkach, artyści przeszli błyskawiczną przemianę w wolontariuszy i aktywistów pracujących na rzecz zarządzania i opanowania sytuacji kryzysowej.

 

O Ukrainie w czasie wojny z perspektywy ludzi kultury i sztuki opowie dr hab. Tomasz Ferenc z Uniwersytetu Łódzkiego, autor badań terenowych przeprowadzonych w 2022 i 2023 roku na terenie Ukrainy.

 

Bio: Tomasz Ferenc jest socjologiem, pracownikiem naukowym z tytułem doktora habilitowanego w Katedrze Socjologii Sztuki UŁ, wykłada także w PWSFTviT. Jego zainteresowania koncentrują się wokół kultury wizualnej, badań biograficznych oraz problematyki emigracyjnej. Jest autorem artykułów oraz tekstów popularnonaukowych oraz nagradzanych książek poświęconych fotografii: „Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści”, za którą otrzymał nagrodę im. Stanisława Ossowskiego, „Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji”, „Artysta jako Obcy. Fotografie”, 2014. Redaktorem kilku antologii poświęconych propagandzie wizualnej i fotografii, w tym min. wraz z Krzysztofem Olechnickim publikacji pt. „Obrazy w Sieci. Socjologia i antropologia ikonosfery Internetu”, z Kazimierzem Kowalewiczem „Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag”. Uczestnik i kurator wystaw fotograficznych. Stypendysta fundacji tygodnika Polityka „Zostańcie z nami”. Uczestnik i współkoordynator interdyscyplinarnego projektu „Architektura Przymusu”, którego częścią jest książka pod tym samym tytułem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
• kiedy: 10.03.2024 (niedziela), godz. 14:30-16:00
• miejsce: NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14
• prowadzenie: dr hab. Tomasz Ferenc
• wstęp wolny
• nie obowiązują zapisy

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Valentyn Odnoviun. Echa niewidzianych”.

Pasek logotypów

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.