NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

15.03.2024, g. 17.00

rzeźba na czarnym tle

15.03.2024, g. 17.00

Zapraszamy na spotkanie z prof. dr. hab. Lechosławem Lameńskim i rzeźbiarką Danką Jarzyńską, które będzie rozmową o miłości do rzeźbienia w kamieniu, marmurze i fascynującym czarnym dębie. Będzie również pięknym dyskursem o sztuce pełnej emocji, smakowania świata i kobiecości oraz fascynacji naturą, czyli genius loci Wyspy Sobieszewskiej – miejsca, w którym Artystka żyje i pracuje.

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Paszylka-Glaza.

 

Bio: Danka Jarzyńska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Gdańsku. Rzeźbiarka. Laureatka 3. edycji Międzynarodowego Konkursu NanoArt109 im. profesora Tadeusza Malińskiego, organizowanej przez Galerie Roi Doré w Paryżu. Zorganizowała i objęła pieczą kuratorską wystawę „Przejście” w Sopockim Pasażu Sztuki oraz Plener Rzeźby w Granicie Gdańsk – Wyspa Sobieszewska. Jej rzeźba Ślad, ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, stoi w przestrzeni publicznej u wrót rezerwatu Ptasi Raj, a rzeźba Struktura czerni w kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, eksponowana jest w Orońskim Parku.

Lechosław Lameński – emerytowany profesor zwyczajny, od 1974 roku związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie w latach 1998-2010 kierował Katedrą Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Uczeń i asystent profesorów Jacka Woźniakowskiego i Andrzeja Ryszkiewicza. Autor ponad 360 artykułów, recenzji, wstępów do katalogów, haseł encyklopedycznych i książek.

Małgorzata Paszylka-Glaza – historyczka sztuki, kuratorka i kustoszka Muzeum Narodowego w Gdańsku

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.