NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

21.10.2023

Valentyn Odnoviun Echa Niewidzialnych, warsztaty

21.10.2023

Wojna, która dzieje się za naszą wschodnią granicą spowodowała, że mieszkańcy Ukrainy doświadczają złożonej, procesualnej traumy. Rozłąka z rodziną, żałoba, izolacja społeczna, zmiana dotychczasowego statusu życia – to wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej, w tym stanów lękowych, depresyjnych, potencjalnych zaburzeń stresu pourazowego oraz rozpadu więzi rodzinnych. Doświadczenie wojny w Ukrainie dotknęło również wielu nas, szczególnie tych zaangażowanych w działania pomocowe. Z powodu dynamiki sytuacji pomoc była udzielana także przez osoby niemające odpowiedniego przygotowania, co okazało się niezwykle ważne i cenne, ale jednocześnie emocjonalnie obciążające.

W czasie warsztatów prowadzonych przez psychotraumatolożkę i antropolożkę ludobójstwa, dr Małgorzatę Wosińską, uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób pomagać osobom dotkniętym traumą wojenną. Warsztaty mają formę konwersatoryjną i będą prowadzone w tzw. „bezpiecznej przestrzeni”, zgodnie z zasadami pracy psychotraumatologicznej. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób, które w swojej pracy na co dzień spotykają się z osobami wymagającymi większej uważności w związku z trudnymi doświadczeniami, m.in. wojennymi: nauczycieli pracujących z dziećmi uchodźczymi, osób pracujących w pomocy humanitarnej, przedstawicieli NGO wspomagających osoby w kryzysie oraz dla pracowników sektora kultury przygotowujących oferty przeznaczone dla osób uchodźczych.

Osoby, które będą brać udział w warsztatach zachęcamy również do wzięcia udziału w wykładzie, który odbędzie się 07.10.2023 r. o godz. 16:00 w NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14.

BIO: Dr Małgorzata Wosińska – antropolożka ludobójstwa, psychotraumatolożka. Wykładowczyni międzynarodowego programu akademickiego: NOHA. Master Programme in Humanitarian Action na Uniwersytecie Warszawskim. Superwizorka projektu dokumentacyjno-badawczego 24.02.2022, 5 rano: Świadectwa wojny poświęconego doświadczeniom uchodźców ukraińskich realizowanego przez Polską Akademię Nauk. W latach 2018-2020 Pełnomocniczka Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Ringelbluma. W latach 2009 – 2016 ekspertka (pracująca na terenie Rwandy, Burundi, Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga) w zakresie przeciwdziałania PTSD dla instytucji prewencyjnych (m.in CNLG, Aegis Trust). W pracy akademickiej poza studiami nad traumą oraz etyką i metodologią prowadzenia badań jakościowych w rejonach konfliktów zbrojnych zajmuje się procesami dekolonizacyjnymi w studiach nad Holokaustem i ludobójstwami. Autorka ponad 40 publikacji naukowych. Najnowsze teksty: Trauma doświadczenie (z) ciała. Dekolonizacja dyskursu na przykładzie Rwandy, w: „Etnografia. Praktyki. Teorie, Doświadczenia”, wyd. Uniwersytet Gdański (w druku); Upamiętnianie szczątków ludzkich jako strategia emancypacyjna. Ludobójstwo w Rwandzie a Holokaust, w: „Ekshumacje polityczne – teoria i praktyka. Antologia tekstów”, wyd. Słowo/obraz terytoria (2023); “Everyone belongs to the third generation. On trauma as the space of choice”, Haus der Kulturen der Welt (2022).

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • kiedy: 21.10.2023 (sobota)
  • czas: od godz. 11:15-14:15
  • miejsce: NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14
  • prowadzenie: dr Małgorzata Wosińska
  • obowiązuje bilet wstępu na wystawę
  • obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona): zapisy@mng.gda.pl lub +58 301 70 61 w. 216 (w godz. 8.00-16.00)

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.