8.08.2024
Zapraszamy do czytelni PION na spotkania związane z twórczością wybranych artystek i artystów, których prace stanowią część Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Organizowane przez kustoszki działu NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki spotkania będą nie tylko okazją do poznania ich dzieł, ale także do zgłębienia procedur muzealnych, wymogów konserwatorskich oraz innych aspektów związanych z opieką nad dziełami sztuki w kolekcji.
Obiekt w poszerzonym polu malarstwa a’rebours
Wykład będzie próbą analizy prac – obiektów, które pojawiły się w twórczości artysty w latach 90. w bezpośrednim kontekście procesu malarskiego. W swoich rozważaniach Krzysztof Gliszczyński omawiać będzie proces myślenia, który inspirował go do wyjścia poza ramy obrazu. Przełomowym momentem pracy artystycznej był pobyt stypendialny w Atelierhaus w Worpswede w 1992 roku. Był to czas, w którym Gliszczyński badał pojęcie nieobecności w układzie rysunek – ślad – malarstwo – obiekt. Powstałe prace stanowiły punkt odniesienia dla kolejnych projektów, które egzystowały pomiędzy dyscyplinami sztuki, jednak ich istnienie uzależnione było od procesu malarskiego. Istotną rolę w badaniu relacji obiektu we własnej przestrzeni kształtowania formy, artysta przypisuje gestom jak: dotyk, odcisk, powtórzenie, rozbicie, które zawierają w sobie siłę kreacji. Gesty są jednym ze znaczących elementów systemu synergii – pomiędzy materią, narzędziem, czynnością, pamięcią i relacją ciała. Kluczowe prace, m.in. Urny, Oko na koniuszku palca, Puste, Biblioteka, Mitologia czerwieni czy Odciśnięta pamięć, ukazane będą w kontekście pojęć, które pojawiały się w trakcie ich powstawania oraz ostatecznie kształtowały znaczenie cytowanych prac. Droga a’rebours ukazuje odwrotność procesu, jak finalnie obiekt postmalarski wpływał na dotychczasową praktykę malarską.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– kiedy: 08.08.2024 (czwartek) w godz. 18.00–19.30
– miejsce: Dział NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14
– prowadzenie: Krzysztof Gliszczyński
– koszt: bezpłatnie
– nie obowiązują zapisy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku”