NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

8 marca o godz. 17.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie wokół dzieł artystek reprezentowanych na wystawie „Kolekcja w działaniu”.

Baner z datą i miejsce oprowadzania kuratorskiego: 8 marca g. 17:00 oraz zdjęciem kuratorki na tle dzieł.
Fot. I. Skiba / Fotografie Anny Kutery „Malarstwo feministyczne” 1973 r.

8 marca o godz. 17.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie wokół dzieł artystek reprezentowanych na wystawie „Kolekcja w działaniu”.

Dzień Kobiet w NOMUS-ie!

W 1971 roku amerykańska krytyczka sztuki Linda Nochlin opublikowała na łamach „Art News” kluczowy dla rozwoju myśli feministycznej esej „Dlaczego nie było wielkich artystek?”. Autorka tekstu wskazuje, że świat sztuki zdominowany jest przez mężczyzn i dowodzi, że na przestrzeni dekad historia sztuki była odbiciem panującego patriarchatu. Badaczka proponuje interesującą perspektywę służącą krytycznej analizie politycznych i społecznych uwarunkowań, które jej zdaniem mają znaczący wpływ na zakres aktywności twórczej kobiet. Po 50 latach od publikacji tego tekstu, pytanie o obecność artystek i ich widoczność w polu sztuki pozostaje nadal aktualne.

Czas transformacji w Polsce był procesem przeistoczenia się komunistycznego świata w nadchodzący, nowy porządek polityczny. Stanowił zapowiedź wolności i nowego ładu społecznego. Jest to interesujący punkt wyjścia do dyskusji na temat aktywności polskich twórczyń, biorąc pod uwagę inne kryteria poznawcze ich sztuki, tj. te, uwzględniające obszar ich działalności – poza światem Zachodu, z bagażem doświadczenia komunizmu.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.