NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

Oddział Zielona Brama 
Długi Targ 24, Gdańsk
26.02.2022 (sobota) godz. 13:00 

Fot. M. Algebra, Widok ekspozycji
Fot. M. Algebra, Widok ekspozycji

Oddział Zielona Brama 
Długi Targ 24, Gdańsk
26.02.2022 (sobota) godz. 13:00 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Niech poprzedza Cię płomień”, prowadzenie: Aneta Szyłak.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • miejsce: Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk,
  • wymagane są zapisy, z uwagi na ograniczenia covidowe obowiązuje limit 15 osób podczas oprowadzania,
  • zapisy pod adresem zapisy@mng.gda.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 pod numerem 512 034 327 (brak miejsc),
  • udział w wydarzeniu: w cenie biletu wstępu na wystawę.

WYSTAWA

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu NOMUS-u Nowego Muzeum Sztuki.

Kurdyjska sztuka rozwija się w skomplikowanych warunkach politycznych i ekonomicznych. Pod koniec wojny iracko-irańskiej (1980–1988), która pochłonęła wiele ofiar po obu stronach, ludność kurdyjska w Iraku przeżyła horror ludobójstwa zarządzonego przez Saddama Husajna. Dramatyczne zmagania o niepodległość stały się kluczowym elementem kurdyjskiej kultury i polityki pamięci i stanowią nie tylko część zbiorowego doświadczenia, ale także dominującą narrację, za pomocą której tworzy się tożsamość autonomicznego Regionu Kurdystanu. Wypracowywanie nowego języka sztuki w kraju zmagającym się z wojnami i skazanym na walkę o przetrwanie jest szczególnie trudne. Udało się to gronu artystów, których prace odnoszą się do kształtującej ich rzeczywistości.

Prezentowane na wystawie dzieła podejmują temat przeżywania historii oraz zmian obyczajowych i społecznych zachodzących w regionie. Ich twórcy należą do pokolenia trzydziesto- i czterdziestolatków, i w większości mieli możliwość studiowania za granicą, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Część z nich wróciła do ojczyzny i uczy w szkołach artystycznych, część pozostała w diasporze. W gronie zaproszonych do Muzeum Narodowego znajdują się: Hiwa K (Berlin/Sulejmania), Sherko Abbas (Manchester), Kani Kamil (Manchester), Shirwan Fatih (Sulejmania), Rebeen Hamarafiq (Sulejmania), Rozhgar Mustafa (Sulejmania), Sakar Sleman (Sulejmania), Walid Siti (Londyn), Halgurd A. Baram (Sulejmania).

 

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.