NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

Zapraszamy na nowy cykl wydarzeń skierowany do generacji 60+ w Muzeum Narodowym w Gdańsku. 

Grupa osób na ekspozycji.
Widok ekspozycji, fot. M. Algebra

Zapraszamy na nowy cykl wydarzeń skierowany do generacji 60+ w Muzeum Narodowym w Gdańsku. 


Spotkania będą poświęcone aktualnie prezentowanym wystawom w różnych oddziałach Muzeum. Odbywać będą się w pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 13.00. Pierwsze odbędzie się na wystawie "Niech poprzedza Cię płomień", poprowadzi je kuratorka Aneta Szyłak.


INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– Miejsce: Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, Gdańsk
– wymagane są zapisy, z uwagi na ograniczenia covidowe obowiązuje limit 15 osób podczas oprowadzania
– zapisy pod adresem edukacja@mng.gda.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 pod numerem +58 301 70 61 w. 216
– udział w wydarzeniu: 1 zł


WYSTAWA


Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu NOMUS-u Nowego Muzeum Sztuki.

Kurdyjska sztuka rozwija się w skomplikowanych warunkach politycznych i ekonomicznych. Pod koniec wojny iracko-irańskiej (1980–1988), która pochłonęła wiele ofiar po obu stronach, ludność kurdyjska w Iraku przeżyła horror ludobójstwa zarządzonego przez Saddama Husajna. Dramatyczne zmagania o niepodległość stały się kluczowym elementem kurdyjskiej kultury i polityki pamięci i stanowią nie tylko część zbiorowego doświadczenia, ale także dominującą narrację, za pomocą której tworzy się tożsamość autonomicznego Regionu Kurdystanu. Wypracowywanie nowego języka sztuki w kraju zmagającym się z wojnami i skazanym na walkę o przetrwanie jest szczególnie trudne. Udało się to gronu artystów, których prace odnoszą się do kształtującej ich rzeczywistości.

Prezentowane na wystawie dzieła podejmują temat przeżywania historii oraz zmian obyczajowych i społecznych zachodzących w regionie. Ich twórcy należą do pokolenia trzydziesto- i czterdziestolatków, i w większości mieli możliwość studiowania za granicą, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Część z nich wróciła do ojczyzny i uczy w szkołach artystycznych, część pozostała w diasporze. W gronie zaproszonych do Muzeum Narodowego znajdują się: Hiwa K (Berlin/Sulejmania), Sherko Abbas (Manchester), Kani Kamil (Manchester), Shirwan Fatih (Sulejmania), Rebeen Hamarafiq (Sulejmania), Rozhgar Mustafa (Sulejmania), Sakar Sleman (Sulejmania), Walid Siti (Londyn), Halgurd A. Baram (Sulejmania).


kuratorka: Aneta Szyłak
współpraca: Gabriela Brdej, Małgorzata Ruszkowska-Macur
identyfikacja wizualna wystawy: Ania Witkowska

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.