NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki 
Stefana Jaracza 14, Gdańsk
27 listopada 2021 (sobota) godz. 12:00

Kuratorka wystawy Aneta Szyłak
Kuratorka wystawy Aneta Szyłak

NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki 
Stefana Jaracza 14, Gdańsk
27 listopada 2021 (sobota) godz. 12:00

Kuratorka poprowadzi uczestników po kluczowych wątkach wystawy, takich jak: ruch, akcja, wpływ, proces, przedstawienie, wspólnota, sprawiedliwość i różnorodność.

Wystawa „Kolekcja w działaniu” koncentruje się na procesie, w wyniku którego twórcze działania artystów stają się społecznym działaniem sztuki. Jej sercem jest sztuka performatywna, często ulotna, oparta na chwilowej akcji, utrwalona i działająca nadal poprzez przedmiot, dokumentację, film lub fotografię. Działanie może mieć miejsce w przestrzeni publicznej, galerii, pracowni. Zawsze jednak poprzez nie artysta angażuje się we wspólnotę. Niezależnie od medium i formy, sztuka jest zanurzona we wspólnym doświadczeniu, które kształtuje, komentuje, poddaje refleksji. Prezentowane na wystawie dzieła dotyczą szerokiego spektrum współczesnych zjawisk i problemów, związanych z doświadczeniem historycznym oraz nieustającymi przemianami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i kulturowymi. Przywołujemy je w przestrzeni wystawy w formie hasztagów.

Kolekcja, którą prezentujemy, jest kolejnym etapem uwspólnotowienia działań artysty i sztuki. Jej trzon stanowi gromadzona przez Miasto Gdańsk Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej, przekazana w depozyt Muzeum Narodowemu w Gdańsku. Tworzą ją przede wszystkim dzieła miejscowych artystów, szczególnie wrażliwych na wyzwania współczesności, w której uczestniczą poprzez sztukę.

Prosimy osoby zwiedzające o noszenie maseczek zakrywających usta i nos przez cały czas przebywania w NOMUS-ie dla zdrowia Waszego i naszego.

Kuratorka wystawy: Aneta Szyłak
Współpraca kuratorska: Mariola Balińska, Aleksandra Grzonkowska

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.