NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

18.12.2021 / 19.12.2021

Kuratorka i publiczność na sali ekspozycyjnej.
fot. B. Kociumbas

18.12.2021 / 19.12.2021


„Kolekcja w działaniu” – oprowadzania kuratorskie 

18.12.2021, g. 12:00 - oprowadzać będzie Mariola Balińska
19.12.2021, g. 12:00 - oprowadzać będzie Aleksandra Grzonkowska

Jak działa sztuka, jak działa artysta? Zapraszamy na oprowadzanie Marioli Balińskiej i Aleksandry Grzonkowskiej po wystawie, która koncentruje się na procesie gdzie twórcze działanie artysty staje się społecznym działaniem sztuki. Jej sercem jest sztuka performatywna, często ulotna, oparta na chwilowej akcji, utrwalona i działająca nadal poprzez przedmiot, dokumentację, film lub fotografię. Działanie może mieć miejsce w przestrzeni publicznej, galerii, pracowni. Zawsze jednak poprzez nie artysta angażuje się we wspólnotę. Niezależnie od medium i formy, sztuka jest zanurzona we wspólnym doświadczeniu, które kształtuje, komentuje, poddaje refleksji. Prezentowane na wystawie dzieła dotyczą szerokiego spektrum współczesnych zjawisk i problemów, związanych z doświadczeniem historycznym oraz nieustającymi przemianami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i kulturowymi.

Mariola Balińska - absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (2003) oraz studiów magisterskich w dziedzinie biologii na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego (2000). W 2004 r. odbyła staż w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w Dziale Publikacji i Audytorium (współpraca z magazynem „Obieg”) oraz w roku 2005 staż w Kentler Gallery w Nowym Jorku. Od 2009 r. jest zatrudniona w Muzeum Narodowym w Gdańsku na stanowisku kustosza. Była kuratorką ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Kolonii Artystów w Galerii Mm, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Bibliotece Polskiej w Paryżu, BWA w Olsztynie. Pierwsze teksty publikowała w 2002 r. w krakowskim magazynie „Megalopolis” (m.in. Nowy Jork – świat w pigułce, ale gdzie jest underground?).

Prowadzi prace badawcze nad sztuką kobiet. W 2018 r. dzięki wsparciu ambasady amerykańskiej zrealizowała wystawę Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku. Obecnie w współpracuje z Fundacją Chmura i prowadzi badania nad sztuką gdańską lat 90. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. W tym samym roku wystawa Fête Funèbre, której była współautorką, otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną. W 2019 r. wystawa Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu... została nominowana do Pomorskich Sztormów jako jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń roku 2018. Od 2018 r. współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadząc wykłady z zakresu sztuki współczesnej.

Aleksandra Grzonkowska - historyczka sztuki, kuratorka, badaczka, a także prezeska Fundacji Kultury Wizualnej Chmura odpowiedzialna za jej program artystyczny, badawczy i kuratorski; obecnie – doktorantka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Była kuratorką i koordynatorką licznych projektów indywidualnych, a także wystaw zbiorowych artystów polskich i zagranicznych (Show me your hands, Marta Romankiv & Łukasz Surowiec, Norymberga 2020; more than the sum of its parts, Florian Tuercke, Kraków 2019). W latach 2004–2014 współpracowała z Fundacją Wyspa Progress / Instytutem Sztuki Wyspa, Festiwalem Artloop w Sopocie (2013–2014) oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Była redaktorką katalogów „Nakład własny”(2020) i „Augustus F. Sherman. Atlas imigranta” (2017) oraz katalogu indywidualnego Bogny Burskiej „Filmy”, a także współredaktorką serii wydawniczej Alternativa Editions. Otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2021), Indywidualne Stypendium Ministerstwa Kultury w programie Kultura w Sieci (2020), Stypendium Kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego (2013) oraz stypendium Miasta Gdańska.

Zapisy:

- mailowo: edukacja@mng.gda.pl
- telefonicznie: +58 301 70 61 w. 216
- z uwagi na ograniczenia covidowe obowiązuje limit: 19 osób biorących udział w jednym oprowadzaniu 

Wstęp w cenie biletu.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.