NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

Wykład Moniki Szewczyk
12.09.2019 g. 17.00
Zielona Brama MNG

Wykład Moniki Szewczyk
12.09.2019 g. 17.00
Zielona Brama MNG

“Kolekcja jako zbiór otwarty - na podstawie Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku” jest wykładem naszego kolejnego - po Hannie Wróblewskiej (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Joannie Mytkowskiej (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Dorocie Monkiewicz (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) i Jarosławie Suchanie (Muzeum Sztuki w Łodzi - gościem odpowiedzialnym za tworzenie wartościowej kolekcji sztuki współczesnej. Tym razem będziemy przyglądać się kolekcji Galeria Arsenał. Wykład towarzyszy wystawie “NOMUS. Kolekcja w budowie”.

Monika Szewczyk ( ur.1961) jest absolwentką historii sztuki na katolickim Uniwersytecie Lubelskim ( dyplom w 1985) i członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA Polska. Od 1990 roku brawurowo i z wielką kompetencją prowadzi Galerię Arsenał w Białymstoku, uznawaną za jedną z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Założycielka i prezeska (2004-2013) Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jest kuratorką Kolekcji II - imponującego zbioru dzieł sztuki najnowszej oraz kuratorką wielu wystaw sztuki najnowszej.

Kolekcja II Galerii Arsenał w Białymstoku nie jest zbiorem jednolitym, tak jak niejednolita jest sztuka przełomu XX i XXI wieku. Prezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce, odzwierciedla ślady przemian, jakie zachodziły w kulturze po okresie transformacji. Kolekcja II Galerii Arsenał jest stosunkowo młoda – pierwsze zakupy dokonane przez Galerię na rzecz tego zbioru miały miejsce w roku 1992. Od tego czasu Kolekcja II gromadzi prace artystów polskich i zagranicznych (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej) powstałe po roku 1989. Na ten zbiór składa się około 250 pozycji: malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie, rysunek i prace efemeryczne – idee. Od 2005 roku Kolekcja II była zasilana przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które w ramach programu „Znaki Czasu” współtworzyło ten zbiór. Zakupy dzieł dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, budżetu Miasta Białystok oraz zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przy bardzo nieznacznym udziale sponsorów prywatnych i sporadycznych przypadkach darów od artystów. W roku 2016 Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakończyło swoją działalność, formalnie przekazując swoje zbiory na rzecz Galerii Arsenał. Kolekcja II znajduje się pod stałą opieka konserwatorską, została opisana i zdigitalizowana. Na jej temat ukazał się szereg tekstów krytycznych, a Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych wydało dwie książki jej poświęcone (Kamil Kopania, Arsenał sztuki, Białystok 2006 oraz Izabela Kopania, Zbiór otwarty / Open Set, Białystok 2012). Zbiory prezentowane są na licznych wystawach organizowanych w kraju i za granicą.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.