NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

Wykład Moniki Szewczyk
12.09.2019 g. 17:00
Zielona Brama MNG

Wykład Moniki Szewczyk
12.09.2019 g. 17:00
Zielona Brama MNG

“Kolekcja jako zbiór otwarty - na podstawie Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku” jest wykładem naszego kolejnego - po Hannie Wróblewskiej (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Joannie Mytkowskiej (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Dorocie Monkiewicz (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) i Jarosławie Suchanie (Muzeum Sztuki w Łodzi - gościem odpowiedzialnym za tworzenie wartościowej kolekcji sztuki współczesnej. Tym razem będziemy przyglądać się kolekcji Galeria Arsenał. Wykład towarzyszy wystawie “NOMUS. Kolekcja w budowie”.

Monika Szewczyk ( ur.1961) jest absolwentką historii sztuki na katolickim Uniwersytecie Lubelskim ( dyplom w 1985) i członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA Polska. Od 1990 roku brawurowo i z wielką kompetencją prowadzi Galerię Arsenał w Białymstoku, uznawaną za jedną z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Założycielka i prezeska (2004-2013) Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jest kuratorką Kolekcji II - imponującego zbioru dzieł sztuki najnowszej oraz kuratorką wielu wystaw sztuki najnowszej.

Kolekcja II Galerii Arsenał w Białymstoku nie jest zbiorem jednolitym, tak jak niejednolita jest sztuka przełomu XX i XXI wieku. Prezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce, odzwierciedla ślady przemian, jakie zachodziły w kulturze po okresie transformacji. Kolekcja II Galerii Arsenał jest stosunkowo młoda – pierwsze zakupy dokonane przez Galerię na rzecz tego zbioru miały miejsce w roku 1992. Od tego czasu Kolekcja II gromadzi prace artystów polskich i zagranicznych (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej) powstałe po roku 1989. Na ten zbiór składa się około 250 pozycji: malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie, rysunek i prace efemeryczne – idee. Od 2005 roku Kolekcja II była zasilana przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które w ramach programu „Znaki Czasu” współtworzyło ten zbiór. Zakupy dzieł dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, budżetu Miasta Białystok oraz zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przy bardzo nieznacznym udziale sponsorów prywatnych i sporadycznych przypadkach darów od artystów. W roku 2016 Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakończyło swoją działalność, formalnie przekazując swoje zbiory na rzecz Galerii Arsenał. Kolekcja II znajduje się pod stałą opieka konserwatorską, została opisana i zdigitalizowana. Na jej temat ukazał się szereg tekstów krytycznych, a Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych wydało dwie książki jej poświęcone (Kamil Kopania, Arsenał sztuki, Białystok 2006 oraz Izabela Kopania, Zbiór otwarty / Open Set, Białystok 2012). Zbiory prezentowane są na licznych wystawach organizowanych w kraju i za granicą.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.