NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

15.06.2023, g. 18.00 

Zdjęcie przedstawiające pracę Falbanki
Fot. Bartosz Bańka/ Materiały prasowe wystawy

15.06.2023, g. 18.00 

Dlaczego przyzwoita dama powinna zająć swoje ręce robótkami ręcznymi i jak te robótki stały się działaniem politycznym? Jak można było zostać projektantką nie wychodząc z domu ani z roli dobrej gospodyni? Dlaczego otwór w kształcie serduszka nie powinien się znaleźć w dobrym modernistycznym krześle zaprojektowanym przez małżeństwo Eamsów i dlaczego to Ray, a nie jej mąż Charles, była wszystkiemu winna? Podczas wykładu przyjrzymy się zawikłanym relacjom płci kulturowej, projektowania i rzemiosła sięgając do historii: od rewolucji przemysłowej po rewolucję cyfrową.

Agata Szydłowska – badaczka, autorka książek, kuratorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, ma doktorat z etnologii. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z historii wzornictwa. Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad dizajnem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka i współautorka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u m.in. Paryż domowym sposobem i Od solidarycy do TypoPolo, a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest również współtwórczynią wieloletniego projektu Zoepolis poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

– kiedy: 15.06.2023 (czwartek)
– czas: od godz. 18.00 do godz. 19.30
– miejsce: Dział NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14

– prowadzenie: dr Agata Szydłowska
– koszt: bezpłatnie
– nie obowiązują zapisy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku”.

Mecenas Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.