NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

POD PRESJĄ. MUZEA W CZASACH KSENOFOBII I ZAGROŻENIA KLIMATYCZNEGO

CIMAM

POD PRESJĄ. MUZEA W CZASACH KSENOFOBII I ZAGROŻENIA KLIMATYCZNEGO

Konferencja CIMAM to największe i najistotniejsze międzynarodowe spotkanie kuratorów i dyrektorów instytucji prezentujących sztukę współczesną i nowoczesną. W 2021 roku, w dniach 5-7 listopada, odbędzie się ona w Polsce. Gospodarzami wydarzenia są Muzeum Sztuki w Łodzi i NOMUS Nowe Muzeum Sztuki (Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku).

Choć problem pandemii postrzegany jest aktualnie jako najbardziej palące globalne wyzwanie, to wydaje się on jedynie symptomem szerszych, ogólnoświatowych zmian związanych z polityką i środowiskiem naturalnym. Dlatego też, podczas tegorocznej konferencji, poruszymy kwestię roli artystów i muzeów w dynamicznie zmieniającej się sytuacji na świecie. W jaki sposób twórcy mogą uczestniczyć w tych przemianach, a muzea stać się miejscem testowania ich propozycji? Czy instytucje muzealne mogą przyczynić się do znajdowania innowacyjnych rozwiązań politycznych i technologicznych?

Zaproszeni prelegenci postarają się pokazać, jak instytucje, artyści i intelektualiści, odpowiednio współpracując ze sobą, mogą tworzyć praktyczne laboratoria zorientowane na badanie różnych pojawiających się problemów. Spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, w jaki sposób – w świecie pogłębiających się podziałów – można wypracowywać narzędzia służące zwalczaniu tendencji dyskryminacyjnych i nacjonalistycznych.  

Podczas trzech dni dyskusji uczestnicy konferencji skupią się przede wszystkim na dwóch kryzysach, zdefiniowanych jako najbardziej aktualne, czyli: szerzącej się ksenofobii i postępujących zmianach klimatu.

Główne tematy dyskusji:

  • Dzień 1: Konflikty, kryzysy i polityka wzrostu
    W pierwszym dniu konferencji przyjrzymy się temu, jak problemy ksenofobii i zagrożenia klimatycznego przenikają się wzajemnie. Co je łączy i z jaką odpowiedzią spotykają się ze strony instytucji i kuratorów? Jeśli antropocen narodził się z przyspieszenia wywołanego przez system kapitalistyczny, który doszedł właśnie do swoich granic, to co stanie się później i jaką rolę powinny pełnić wówczas muzea?

  • Dzień 2: Muzea jako miejsca służące rozpoznawaniu odmienności
    Drugi dzień konferencji rzuci światło na rolę muzeów jako przestrzeni służących rozpoznawaniu odmienności i uczeniu się ich poszanowania. Muzea są obecnie często konfrontowane z ostrymi reakcjami ksenofobicznymi i emocjami podsycanymi argumentami politycznymi i ekonomicznymi. Czy istnieją sposoby odnoszenia się do tych reakcji już na poziomie budowania programów instytucji? Jak instytucje sztuki mogą ewoluować aby stawać się platformami, które służą lepszemu rozumieniu odmienności?

  • Dzień 3: Nowe spojrzenie na klimat i na to, co wspólne
    Trzeciego dnia konferencja przeniesie się do Gdańska, gdzie uczestnicy rozmawiać będą przede wszystkim o kwestiach odpowiedzialności muzeów w czasach zagrożenia klimatycznego. Poruszone zostaną przy tym nie tylko zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, ale również budową atmosfery miejsc wspólnych. Mając świadomość, że środowisko materialne i społeczne nie są odrębnymi bytami, ważne będzie spojrzenie w kierunku badań i praktyk, które reprezentują transdyscyplinarne podejście. Zadamy pytanie o to, jak możemy być bardziej uważni, odpowiedzialni i zaangażowani w proces przemiany muzeów w jednostki – w najszerszym tego słowa znaczeniu – zrównoważone.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w formacie hybrydowym. Aby umożliwić uczestnictwo wszystkim zainteresowanym członkom CIMAM, dostosowana będzie zarówno do potrzeb uczestników obecnych na miejscu jak i online.

W tym roku konferencja CIMAM została przygotowana przez członków Zarządu CIMAM i przedstawicieli obydwu goszczących ją muzeów.

Ze strony Zarządu CIMAM:

  • dr Małgorzata Ludwisiak (Przewodnicząca), niezależna krytyczka sztuki i kuratorka, Warszawa.
  • Saskia Bos, niezależna kuratorka i krytyczka, Amsterdam.
  • Victoria Noorthoorn, dyrektorka Museo de Arte Moderno de Buenos Aires, Buenos Aires.
  • Agustín Pérez-Rubio, niezależny kurator, Madryt.
  • Eugene Tan, dyrektor National Gallery Singapore i The Singapore Art Museum, Singapur.

Ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego w Gdańsku:

  • Daniel Muzyczuk, kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki, Łódź.
  • Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki, Łódź.
  • Aneta Szyłak, kuratorka NOMUS Nowe Muzeum Sztuki/Dział Muzeum Narodowego, Gdańsk.

Więcej informacji

CIMAM

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.