NOWE MUZEUM SZTUKI NEW ART MUSEUM
EN PL
szukaj search

Sobota 25 czerwca g. 14:00

Fotografia Piotra Wyrzykowskiego
Fot. Tamara Wyrzykowska

Sobota 25 czerwca g. 14:00

„Artystki i artyści w działaniu” – to nowy cykl spotkań w NOMUS-ie, podczas którego autorzy dzieł znajdujących się w kolekcji w Nowym Muzeum Sztuki opowiadają o swojej twórczości.


Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę 25 czerwca o godzinie 14.00.
Po wystawie „Kolekcja w działaniu” oprowadzać będzie Piotr Wyrzykowski.
Wprowadzenie i koordynacja: Mariola Balińska.
Wstęp w cenie biletu na wystawę.

Piotr Wyrzykowski (Peter Style), ur. 1968, twórca performansów medialnych, aplikacji mobilnych, prac wideo, fotografii, projektów internetowych, instalacji, scenografii i działań w przestrzeni publicznej. Należy do grona najważniejszych artystów eksperymentujących z językiem sztuki, eksploruje kreatywny potencjał współczesnych mediów komunikacyjnych. Studiował architekturę wnętrz, a następnie malarstwo na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Witosława Czerwonki (1995). Aktywnie uczestniczy w życiu gdańskiego środowiska artystycznego, angażując się w inicjatywy twórcze i działania społecznościowe. Swoją aktywnością artystyczną związany był z  galerią C-14, Fundację Otwarte Atelier, współtworzył Fundację Wyspa – Progress oraz kolektywy Venom Underground i Ziemia Mindel Würm. Był współzałożycielem i dyrektorem artystycznym grupy C.U.K.T. Od 2009 r. jest członkiem rady Fundacji Kolonii Artystów. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach, jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych. Był nominowany w konkursie Spojrzenia (2008). Jest laureatem nagrody Prezydenta Gdańska (2013). 

Na wystawie „Kolekcja w działaniu” znajdują się dwie prace wideo, które rejestrują performans z lat 90. XX wieku: Runner (1993 r.) oraz Copyright (1995 r.). Artysta opowie publiczności o kontekstach powstania tych prac, jak również nawiąże do swojej aktywności artystycznej lat 90. Oprócz prac wideo i dokumentacji performans Piotra Wyrzykowskiego, NOMUS posiada w kolekcji pracę Przeżyją tylko Ci, którzy to zaplanowali, instalację wideo z dźwiękiem z 2009 r. wraz z książką i rysunkami.

 
 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.