Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia
12.12.2024, g. 18:00
Zapraszamy na spotkanie wokół publikacji „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia”, która stanowi najobszerniejszy zbiór polskojęzycznych tekstów o fotografii, obejmujący ponad 260 kluczowych wypowiedzi z zakresu tego medium.
Antologia, będąca prawdziwą skarbnicą wiedzy o polskiej fotografii, została opracowana przez Witolda Kanickiego, Dorotę Łuczak i Macieja Szymanowicza. Została podzielona na trzy osobne części, z których pierwsza skupia się na wypowiedziach z XIX wieku, druga rozwój refleksji o fotografii od piktorializmu do socrealizmu, natomiast trzecia obejmuje czasy najnowszych dyskusji teoretycznych dotyczących tego medium. Osobną częścią antologii jest Aneks, w którym znalazły się trzy rozdziały poświęcone problematyce awangardy, a także fotografii kolorowej i reklamowej.
Publikacja jest nieocenionym źródłem nie tylko dla badaczy historii fotografii, ale dla każdego, kto interesuje się tym medium, jego związkiem ze sztuką, kulturą i polityką. Oprócz tekstów poświęconych słynnym artystom, takim jak Zdzisław Beksiński, Jan Bułhak, Zbigniew Dłubak czy Józef Robakowski, Antologia zawiera również trudno dostępne i rzadko spotykane artykuły, które rzucają nowe światło na historię polskiej fotografii.
Nie przegap tej okazji – spotkaj się z autorami, weź udział w inspirującej dyskusji i odkryj historię fotografii w Polsce na nowo!
Cykl spotkań „Rozmowy o Fotografii” to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością.
Interesują nas tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmiemy się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.
Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– kiedy: 12.12.2024 (czwartek)
– czas: od godz. 18.00 do godz. 19.30
– miejsce: Dział NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki i Gdańska Galeria Fotografii, ul. Stefana Jaracza 14
– koszt: bezpłatnie
– nie obowiązują zapisy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku”